Department of Computer Engineering

Achievements

Achievements of Students in Co-Curricular Activities(2017-18)

Tanmay Borkar, Snehal Ghadage and Mangesh Dudhal (BE Computer) secured 3rd Rank in ‘INDIA RISING' competition organized by Deutsche Kraftwerke and won Cash Prize of Rs. 3000.

Deutsche Kraftwerke has organized ‘INDIA RISING’, a competition where students can showcase their dexterity at solving a problem with any and all tools that their bright minds can think of. The project competition was designed to target the enterprising youth who wish to advertise their unique take on daily problems and revolutionize business all around.

Achievements of Students in Co-Curricular Activities(2016-17)

NES INNOVATION AWARDS-2017

A project ‘Sign to Speech’ done by Pratik Shah, Shubham Jadhav, Ashutosh Wadhvekar, and Parag Hoshig of B.E. Computer Engineering, NBN Sinhgad School of Engineering got the first prize at ‘NES Innovation Awards 2017’ on 2nd March,2017. Students received the award, a trophy and ` 50,000/- from Padma Vibhushan Dr. R. A. Mashelkar.

Smart India Hachathon 2017

In Smart India Hachathon 2017, total six teams were participated from our institutes in preliminary round and only one team qualified for the grand finale, named “Mageek”, led by Akash Chikane (TE Computer), and others Shrirang Kulkarni, Pritam Chaudhari, Priyanka Daulatabad, Barve Sharayu and Seemant Singh.

This team also had two mentors as per the rule of competition, from computer department, Prof. D. S. Gaikwad and Prof. A. P. Tikar.

Poster Presentation

Sr. No. Name Achievement Name of Event Date of Event Organizer
1 Mayur Nikam Won 1st Prize Poster Presentation 19th August  2016 NBNSSOE ,Ambegaon Bk.,Pune,
E&TC Department
Yash Nerkar
Sanket Gundgire

 

Achievements of Students in Co-Curricular Activities(2015-16)

Sr. No. Name
Achievement Name of Event Date of Event Organizer
1 Nikhil Khaladkar 1st Runner Up Digital Pune Hackathon 10-11th October 2015 Persistent Systems Ltd.
Neelay Waghchoure
Yash Shreshthi
Ankit Singhaniya
Madhura Gajendragadkar
2 Rohit Bapat 2nd  Runner Up Digital Pune Hackathon 10-11th October 2015 Persistent Systems Ltd.
Rohit Chaugule
Harshavardhan Kadam
Sanket Vora
Aishwarya Hande
Ramya Krishnaraj
3 Rohit Bapat won the 5th prize Natrajan Education Society Innovation Awards 2016 4th March 2016 Natrajan Education Society
Sanket Vora
Aishwarya Hande
4 Pratik Shaha winner in Seed IT Idol Seed IT Idol March 2016 SEED
5 Shriya Limburkar won 1st prize Encrypted Quest 14 January 2016 NBNSSOE, Computer Department, Pune.
Hrishikesh Lawhare
6 Snehal Ghadge won 1st prize MindDoc 14 January 2016 NBNSSOE, Computer Department, Pune.
7 Akash Chikane won 2nd prize GearHead 14 January 2016 NBNSSOE, Computer Department, Pune.
Shrikrishna Kulkarni
8 Shubham Jadhav scholarship Cummins company aptitude December 2015 Cummins company

 

First Runner Up Team in Digital Pune Hackathon

 

Second Runner Up Team in Digital Pune Hackathon

 

Winner of Natrajan Education Society Innovation Awards 2016

 

Winner in Seed IT Idol

Achievements of Students in Extra-Curricular Activities(2015-16)

Sr.No Name Achievement Name of Event Year Organizer
1 Shivani Deshpande Second(Epee) Fencing Women 2015-16 Pune District Sports Zone
2 Second prize
Fencing (Sabre Women) 2015-16 Pune District Sports Zone
3 Sanket Vora Second Prize Football 2015-16 SKN Medical College and General Hospital, Pune
4 Suraksha Jadhav Third Prize Discuss Throw 5 to 8 June 2015 Puna Dstrict Atheletics Association
5 Suraksha Jadhav Second Prize Shotput 5 to 8 June 2015 Puna District Atheletics Association

 

Achievements of Faculty Members

  • Dr. Rajesh S. Prasad was honored with Best Support Award in international conference on ICIET’16, CAASR, Malaysia dated 5th to 6th May 2016.
  • Mr. Amol V. Dhumane has received THE BEST TEACHER AWARD in the year 2015-16.

 

Achievements of Students in Co-Curricular Activities(2014-15)

Sr. No

Name

Achievement

Name of event

Date of event

Organizer

 

 

 

1

 

 

Aniket Chaudhari

3rd Prize

TESLA – Mock Placement

26 – 28 Feb’14

MIT College of Engineering  , Pune

3rd Prize Quark’2014
Techfest
7 – 12 Feb’14 Birla Institute of Technology & Science,  GOA
1st Prize MindSpark -  Treasure Hunt 01 -03 Aug’13 College of Engineering Pune
Qualified for final round National Event for setting agenda for development of India , “Manthan” 01-02 Sept’13 Citizen for Accountable Governance ”CAG”, Delhi.
2 Aditya Khursale Zonal Winner National Network Security Championship (NNSC) 04 – 06 Aug’13 NBN SSOE, Sponsored by IIT Delhi & Network Bulls
3 Sambhav Dwidmuthe Zonal Winner National Network Security Championship (NNSC) 04 – 06 Aug’13 NBN SSOE, Sponsored by IIT Delhi & Network Bulls
4

Suraksha Jadhav

Second

Discuss Throw (Women)

2014-15 Pune District Sports Zone

 

Achievements of Students in Extra-Curricular Activities

Gaurav Deshpande

  • A student of  Third Year Engineering conducted  “Scandinavia – Russia Travel photo Exhibition” of his own 300 selected photos, organized by Kesari Travels on 1 st & 2nd February 2014.

  • He has also worked as an Actor & Assistant Director in the following Films in Sandalwood Industry, Karnataka.
    • Half Mental (A man behind feelings)”, Produced by Sai Ram Cine Talkies.

    • Flop A three villain story”, Produced by Punyakoti Cine Cafe.

  • He has also worked as an Actor, Director & Writer in the following Marathi Short-Films, Pune.
    • Dusare Jag”, Produced by Omkar Process.

    • Fish”, Produced by Patil.

     

 

Gaurav Deshpande with Family and The Director of Kesari Travels

Exhibition Hall

Achievements of Faculty Members

Mr. Avinash M. Bagul has received THE BEST TEACHER AWARD in the year 2014-15.

 

Gaurav Deshpande with Family and The Director of Kesari Travels

 

Exhibition Hall

 

 

-->

Top