Awards & Achievements

As a management Institute, it is important to recognize the successful work of students, their dedication and commitment in the education, art, culture and sport. SIOM believes that the award celebrates the achievements that students have to make in developing themselves and the hard work that they put into making the module a success.  The reorganization of students by awarding them motivates the all round development.

CHAMPION’S GALORE (2013-14)

INTER COLLEGE COMPETITION

Sr. No.

Course

Title of the Competition

Name of the Students

Rank

Organized by

1

MBA (Marketing)

Power Tech 2013: Photography Competition

 

Prajakta Kulkarni

 

1st

MITSOM,

Pune

2

MBA –I & II

Dhruv 2014: Inter-College Cricket

Nishant Kumar, Rahul Ranjan, Kaustubh Patil, Gaurav Babar, Saurabh Bedis, Rishikesh Salunke, Raunak

1st

PUMBA

3

MBA (Finance, Operations & HR)

Cluster Development – Organized by Maharashtra Economic Development Council

Harshita Lute, Kaustubh Patil & Nikhil Nandgaonkar

2nd

(Rs. 30, 000/- Cash Prize)

IES

Management College & Research, Mumbai

4

MBA (Marketing, Finance & HR)

All India Management Association (AIMA)

Nishant Kumar, Deepti Khandekar, Srishti Agarwal, Wilfred Paul

 

3rd

SIMCA

Lonawala

5

MBA (HR, Finance, Marketing)

Business Plan Competition

Deepti Khandekar, Srishti Agarwal, SakshiPriya, Rahul Shede

3rd

IIMS, Hinjewadi

6

MBA –II (HR &Finance)

 

MPOWER (ROLLING TROPHY)    SNAP HUNT

Prajakta Kulkarni, Uma Alwekar

2nd

MIT, PUNE

7

MBA-II- (HR)

MPOWER (ROLLING TROPHY)         HR HALLMARK

Sonali Gaikwad, Neepa

2nd

 

MIT, PUNE

 

 

8

MBA – II (Operations & Finance)

MPOWER (ROLLING TROPHY)         Business Plan

Wilfred Paul, Nishant Kumar, Mitesh Patil, Rahul Ranjan

 

3rd

MIT , PUNE

10

MBA –I

Business Plan (VyaparYukti)

Satish Gayke, Avinash Verma, Sudarshan Pawar, Nishit Waghamare

1st

 

MITSOM, PUNE

 

11

MBA –I & II (Marketing & Finance)

Rock Band

Sanchit Saxena, Arnav Bhan, Samir Hussaini, Piyush Sharma, Nikhil Nayar, Rohan, Milind Maheskar,

1st

JSPM, PUNE

12

MBA – II (Marketing,  HR, Operations)

Business Plan

Rahul Shede, Srishti Agrawal,        Deepti Khandekar, Sakshi Priya

3rd

Sri SaiBalaji, PUNE

13

MBA-I

GUSTO PLAN 8 (LAPSE-RELAPSE)

Mahesh Mirge

2nd

Indira College of Commerce & Science, Pune

14

MBA-I

GUSTO PLAN 8 (BULLS & BEARS)

Mahesh Mirge

2nd

Indira College of Commerce & Science, Pune

15

MBA-II (Finance, HR)

RANGOLI

Uma Alwekar

Sonali Gaikwad

1st

Allana, Pune

16

MBA-II(Finance)

WID TO WIN

Wilfred Paul

MiteshPatil

1st

Allana, Pune

 

 

 

17

 

MBA – II (Operations) MBA-I

SOLD OUT (AUCTION)

Nishant Kumar

Raunak Shukla

1st

 

Allana, Pune

 

18

MBA-II (Operations, Finance)

BIZZ PLAN

Nishant Kumar

Rahul Ranjan

Wilfred Paul

Mitesh Patil

1st

Allana, Pune

19

MBA –I

FUN MUZZ

Raunak Shukla

Lakhan Agrawal

1st

Allana, Pune

20

MBA-I

GROUP DISCUSSION

Raunak Shukla

2nd

Allana, Pune

21

MBA-II (HR)

FACE PAINTING

Yogesh

Minal Annachhatre

1st

Allana, Pune

22

MBA-II (Finance, Operations)

FACE PAINTING

Uma Alwekar,  Rahul Ranjan

2nd

Allana, Pune

23

MBA-I

MIN TO WIN

Amir

2nd

Allana, Pune

 

24

MBA-I

BASKETBALL

Ajinkya, Tanay Shah, Nilesh Patil, Tejas Ailawar, Abhijeet Thokal, Ajinkya Ranwalkar, Ashok  Mehra

2nd

Allana, Pune

25

MBA-II (Mktg.)

MBA-I

GROUP DANCE

Prachi , Kalpesh, Sakshi

 

1st

Allana, Pune

26

MBA (Marketing)

Sinhgad Karandak: Mr. Sinhgad

Bhupendra Gaur

 

1st

STES

27

MBA-I

 

Sinhgad Karandak: Solo Singing

Tejaswini Kharche

2nd

STES

28

MBA (Marketing, HR, Finance)

Spectrum: Adzilla

Rahul Shede, Deepti Khandekar,  Jagdish Joshi, Srishtri Agarwal, Shefali Kothasthane, Arun Golwara, Sakshi Priya

1st

(Rs. 25, 000/- Cash Prize)

STES

29

MBA (Marketing, Operations & Finance)

Spectrum: Adzilla

Nishant Kumar, Rahul Mandal,  Rahul Ranjan, Chirag Thakkar,  Wilfred Paul, Abbasali Kesuri

2nd

(Rs. 5,000/- Cash Prize)

 

STES

30

MBA -I

Spectrum: Investor’s Gala

Sandeep Kolhatkar, Anurag Deopujari

1st

(Rs. 25,000/- Cash Prize)

STES

31

MBA-I

Spectrum: The Office

Avinash Verma,  Satish Gayke& Sudarshan Pawar

1st

STES

32

MBA – II (Operations)

Business on Wheels

Amit Wagh,   Rahul Shede

1st

STES

33

MBA (Finance)

Ms. Spectrum

Shreya

1st

 

STES

34

MBA (Marketing & Finance)

Brilliant Brigade 2013

Nishant Kumar, Rahul Ranjan, Mitesh, Wilfred

1st

(Rs. 20,000/- Cash Prize)

SIMCA, Narhe

EVENTS ORGANIZED BY SIOM

Sr. No.

Course

Title of the Competition

Name of the Students

Rank

1

MBA-I-F

OPEX Competition

Nikhil Gangwani,  Tanushree Bhapkar, Divya Singh

Koumudani Torawane,   Sachita More

1st Rank

2

MBA-II-(HR)

OPEX Competition

Harshita Lute, KaustubPatil,  MiteshPatil, Asish kr. Singh,  Himani

2ndRank

3

MBA-I-I

WOW Competition

Prachi Hasbanis, Prachi Deshpande, Prarthana Borse, Pooja Dube Patil,  Pranith Manthekar.

1st Rank

4

MBA-I-D

WOW Competition

Jyoti Jajoo, Gauri Raut, Kaustubh Deshpande, Kunal Ahire, Himanshu Gadpayale, Jyoti Verma

2ndRank

5

MBA-I-G

WOW Competition

Indranee Bindu, Hemant Ubale, Kajal Deore, Kunal Patel, Kalvinder Singh, Jancy Ann Varghese

2ndRank

6

MBA-I-B

Bizzling Blast

Sandip Kolhatkar

1st Rank

7

MBA-I-B

Bizzling Blast

Anurag Devpujari

2ndRank

8

MBA-I-E

Bizzling Blast

Pramod Unawane

3rd Rank

9

MBA-II-B (FIN)

Summer Internship Project

Wilfred Paul Thatti

1st Rank

10

MBA-II-A (MKTG)

Summer Internship Project

Rahul Mandal

2ndRank

11

MBA-II-A (MKTG)

Summer Internship Project

Shrusti Aggarwal

3rd Rank

12

MBA –I-G

BuZicon Club: PESTLE Analysis Competition- Tourism in Portugal

Apurva Patil,  Asma Thange, Chaitali Rathod

1ST Rank

13

MBA –I-A

BuZicon Club: PESTLE Analysis Competition- Automobile Industry in  USA

Radhika Desai,  Raunak Chandak,  Ravirajsinh Jedeja,  Rohit Shelke, Shrunali Salunke

2ndRank

14

MBA –I-D

BuZicon Club: PESTLE Analysis Competition-  Oil & Petroleum Industry in Kuwait

Saket Chauhan,  SaketDoshi,  Satvinder Singh,  Saurabh Bhalerao,  Sayali Gurav,  Shrikant Abhale

3rd Rank

15

MBA-II-Operations

Impact 2014: Photography Competition

Vinay Ingle

 

 

1st Rank

16

MBA-I-B

Impact 2014: Photography Competition

Komal Khanekar

 

1st Rank

17

MBA-I-B

Impact 2014: Photography Competition

Komal Khanekar

 

2nd Rank

18

MBA-II-Marketing

Impact 2014: Photography Competition

Aniket Nimbalkar

 

3rd Rank

19

MBA-I-F

Impact 2014: Painting Competition

Rajeev A. Lahigude

1st Rank

20

MBA–I– I

Impact 2014: Painting Competition

Prarthana R. Borse

2nd Rank

21

MBA – HR

Impact 2014: Painting Competition

Minal Annachchatre

3rd Rank

Bloomberg Champions Program: Top Performing Asian Champions for the Year 2015 for the details click here.

Rank 1: Aishwarya Bhutada (Sinhgad Institute of Management)

Aishwarya Bhutada

Rank 2: Madhura Mehendale (Sinhgad Institute of Management)

Madhura Mehendale


SIOM congratulates all the winners and runner ups for the SPECTRUM events for the details click here.

Top